Anunt Ordonanta 3

COMUNA SUPLAC

547580– Suplac  str.Principală nr.238, jud.Mureş, E-mail : suplac@cjmures.ro

Telefon/fax : 0265-456190, telefon : 0265-456112

==========================================================================================

Stimați cetățeni ai comunei Suplac !

Având în vedere dispozițiile art. 4 alin. (2) și (4) din Decretul Președintelui României nr.195/2020 privind instituirea stării de urgență la nivel național, vă  aducem la cunoștință   noile  precizări stabilite prin Ordonanța  militară nr. 3/24.03.2020 cu privire la  pandemia COVID-19

Din data de astăzi 25.03.2020 , se introduc următoarele  restricții pentru cetățeni:

SUNT PERMISE  DOAR URMĂTOARELE  IEȘIRI  DIN CASĂ :

•  la locul de  muncă ;
  •  la cumpărături la cel mai apropiat magazin/farmacie  ;
  •  la medic  dacă este urgență și nu se poate  amâna sau  rezolvat  telefonic ;
  •  pentru îngrijirea copiilor și a persoanelor varstnice ;
  •  deplasarea în scopul donării de sânge, la centrele de transfuzie sanguină;
  •  deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
  •  deplasarea pentru realizarea de activități agricole;
  •  deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare.

Deplasările  la  locul de muncă  se face în baza legitimației / adeverinței  de serviciu   Toate celelalte  se fac în baza declarației pe proprie răspundere  și a actului de identitate.

PERSOANELE  PESTE   65 DE ANI AU VOIE SĂ IASĂ DIN CASĂ NUMAI  ÎNTRE ORELE  11,00-13,00 ,în următoarele situații :

-        la cumpărături la cel mai apropiat magazin/farmacie  ;

-        la medic  dacă este urgență

-        pentru îngrijirea copiilor și a persoanelor vârstnice,persoanelor bolnave, ori în caz de deces  al unui  aparținător  ;

-         în afara intervalului orar 11.00 – 13.00 numai  dacă aceasta se face în interes profesional ori pentru realizarea de activități agricole –pe terenuri  agricole  /ferme   .

Toate deplasările  se fac în baza declarației pe proprie răspundere  și a actului de identitate , aflate la purtător .

Stimați cetățeni ai comunei Suplac , aceste  măsuri sunt impuse   pentru siguranța noastră  a tuturor , vă rugăm să  le tratați  ca atare  cu multă seriozitate  ,pentru a  evita  sancțiunile și  mai ales a contaminării cu  virusul  COVID -19.

De astăzi  forțele de ordine publică ,Poliția și Jandarmaria consolidate cu  Armata Română  vor   verifica  respectarea  restricțiilor de către cetățeni și vor aplica sancțiuni .
        Pentru sănatatea dumneavoastră ,intreg colectivul de muncă al Primariei Suplac suntem aici zi de zi, si depunem eforturi în ajutorul cetățenilor .

DECLARAȚIILE PE PROPRIE RĂSPUNDERE  LE GĂSIȚI  LA   MAGAZINELE  ALIMENTARE DIN  FIECARE  SAT , ORI  LE PUTEȚI SCRIE  ȘI CU MÂNA  .
                                                     Vă rugăm să

RESPECTAȚI CU STRICTEȚE  ORDINELE TRANSMISE DE AUTORITĂȚI

Am încredere în   conștiinciozitatea și spiritul civic  al  cetățenilor  comunei Suplac și cred  cu tărie   ,că  împreună  vom trece peste aceste greutăți.

Pentru evitarea răspândirii pandemiei

VĂ ROG  SĂ STAȚI  ACASĂ!

Cu stimă și considerație

SZAKACS BELA  -Primar 0728 014 980

Președintele  Comitetului Local  Pentru Situații  de Urgență al comunei  SUPLAC.

Tisztelt Kukulloszeplak Kozseg lakoi !

Tudomasukra  hozzuk  a  3/ 24.03.2020 –as  Katonai Rendelet  altal eloirt surgossegi intezkedeseket ,a szemelyek kozteruleti mozgaskorlatozasara vonatkozolag,amelyek MATOL , 2020 marcius 25 - tol lepnek ervenybe.
       Roviden ez az intezkedes azt feltetelezi ,hogy LAKASUNKBOL , CSAK A KOVETKEZO ESETEKBEN TAVOZHATUNK :

• bevasarolni  a legkozelebbi kereskedelmi egysegbe
  • szolgalati ugyben
  • egeszsegugyi surgossegi esetben
  • kiskoru,idos/beteg szemely felugyelete
  • ver adas
  • humanitarius es onkentesi  szolgalat
  • mezogazdasagi  munkalatok  elvegzese erdekeben
  • a mezogazdasagi elelmiszeri termekek  piacokon valo forgalmazasa erdekeben
    Csak a  munkahelyi igazolas vagy a sajat felelosegi  nyilatkozat  es a szemelyi igazolvany  kisereteben  kozlekedhetunk .

Tekintettel arra hogy az idos korosztalyt direkt modon veszelyezteti a virusos fertozodes felhivjuk a lakossag figyelmet hogy :A 65 EVEN FELULI SZEMELYEK , CSAK  11,00 - 13,00 ORA KOZOTT JOGOSULTAK ELHAGYNI LAKASUKAT !

• bevasarolni  a legkozelebbi kereskedelmi egysegbe
  • egeszsegugyi surgossegi esetben
  • kiskoru,idos/beteg szemely felugyelete
  • EZEN IDOINTERVALLUMON KIVUL SZIGORUAN TILOS ELHAGYNI A LAKAST.Kivetelt kepeznek a munkahelyel rendelkezok es a mezogazdasagi munkat   vegzok -a foldeken  es  farmokon.

Holnaptol , a Rendorseg es a csendorseg segitsegere lesz a Katonasag is . Ezek az intezkedesek azt sugalljak szamunkra hogy a helyzetnek nagy sulya van es arra intunk mindenkit hogy vegyuk komolyan a HATOSAGOK ALTAL BEVEZETETT INTEZKEDESEKET.

Tisztelt lakosok, az onok egeszsegeert mi, KUKULLOSZEPLAK kozseg munkakozossege a

lehetosegeink szerint megprobaljuk athidalni e nehez  idoszakot  es megtalalni a legjobb megoldasokat .
En bizok Onokben ,az  allampolgari felelossegtudatukban es  kerem ,hogy onok is  bizzanak  bennunk   es tegyenek eleget  minden felkeresnek  azert, hogy mindanyiunknak jo legyen !

KEREM MARADJANAK OTTHON !

Tisztelettel es elismeressel ,
SZAKACS BELA,  Polgarmester 0728 014 980